Podłoga to ważny element wykończenia wnętrza. Może dodać pomieszczeniu zarówno charakteru, jak i świeżości. Ponadto powinna być ona jak najbardziej wytrzymała i odporna na ścieranie. W naszych domach często wykonana jest z paneli. Jak zatem o nie dbać? Czym myć panele? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule. Gorąco zachęcamy do jego lektury, bo warto! Zapraszamy do nas po podłogi Kielce.
Dbałość o szczegóły!
Niezwykle ważne jest systematyczne czyszczenie i okurzanie paneli podłogowych. W taki sposób można pozbyć się z nich kurzu oraz innych drobinek, na przykład piasku. Te ostatnie mogą porysować panele, a szczególnie niebezpieczne jest uszkodzenie warstwy ochronnej. Prowadzi to do pęcznienia paneli pod wpływem dostania się w ich głąb wilgoci. Tak uszkodzona posadzka nadaje się tylko do wymiany. Z tego względu tak ważne jest ich dokładne mycie.
Panele laminowane
Mycie paneli podłogowych nie jest pracochłonną ani trudną czynnością. Większość z nas czyści je za pomocą zwilżonego mopa. Można to także robić za pomocą ścierki. Pamiętajmy jednak, aby mop albo ściereczkę dobrze wyżąć, ponieważ zapobiega to dostania się do ich wnętrza zbyt dużej ilości wody. W wielu sklepach można zakupić również zestawy czyszczące do paneli laminowanych, w których skład wchodzi szczotka oraz płyny pielęgnacyjne. Przede wszystkim mają one działanie antystatyczne, które przeciwdziała „elektryzowaniu się” paneli.
Do czyszczenia paneli laminowanych można także użyć płyn do mycia naczyń.Jeżeli chcemy użyć ekologicznych środków czyszczących to powinniśmy skorzystać z octu. Wystarczy jego niewielką ilość, kilka kropli dodać do letniej wody. Jednak powinniśmy pamiętać, że po takim sprzątaniu w domu na kilka godzin pozostanie niezbyt przyjemna woń tego preparatu.
Panele drewniane
Panele drewniane wymagają za to pastowania środkiem nabłyszczającym, który powinien być specjalnie przeznaczony do ich pielęgnacji. Nie tylko doda im połysku, ale wydobędzie głębie z koloru drewna. Jeżeli posiadamy panele wykończone olejem albo woskiem to czeka nas pracochłonne woskowanie, które to nie tylko odświeża powierzchnię, ale także ją wzmacnia. Oferta na podłogi drewniane.
Trzeba pamiętać, że panele olejowe można czyścić wyłącznie na słucho. Ich spoiny można także wypełnić woskiem (specjalnym), co wzmocni połączenia między nimi.
Jak odnowić panele?
Jeżeli nasze panele straciły dawny blask i zwykłe mycie nie przywraca im świeżości to powinniśmy zastanowić się nad ich odnowieniem. Panele drewniane można poddać cyklinowaniu. Najczęściej polega ono na starciu bądź zmatowieniu starej warstwy lakieru. Niekiedy również szlifuje się ich wierzchnią warstwę. Tak przygotowaną powierzchnię ponownie należy polakierować albo nanieść warstwę wosku lub oleju. Taki sposób odnawiania można zastosować tylko do paneli drewnianych mających więcej niż 3 mm grubości.
Porysowane panele drewniane można odnowić za pomocą specjalnego wosku. Z kolei uszkodzone czy porysowane panele laminowane wymagają wymiany.