Każda podłoga wymaga estetycznego wykończenia, jakim są listwy przypodłogowe. Są idealnym łącznikiem podłogi ze ścianą. Listwy przypodłogowe mają nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Sprytnie zasłonią styk ściany z podłogą, ukryją plątaninę kabli, mogą diametralnie odmienić nasze pomieszczenie lub „zniknąć”, jeżeli tak będzie wymagał tego wystrój wnętrza. Wybór listew przypodłogowych nie należy do najłatwiejszych. Zobacz jakie są ich rodzaje i jakie funkcje pełnią, a na pewno wybór stanie się dużo prostszy.
Jak dopasować listwy przypodłogowe?
Dobrze dobrane listwy przypodłogowe mogą podkreślić proporcje wnętrza. Warto wiedzieć, jakie listwy wybrać do małych, jakie do większych pomieszczeń. W tych mniejszych najlepszym rozwiązaniem będą listwy najmniejsze od 4 do 6 cm, które wizualnie stopią się podłogą. Jeżeli chcemy wykorzystać listwy podłogowe wysokie, najlepiej wybrać kolor, który będzie bardzo zbliżony do koloru ściany. W pomieszczeniach o standardowej wysokości bardzo dobrze będą prezentować się listwy 6 i 8 centymetrowe, natomiast w pomieszczeniach powyżej 2,5 metra, najlepiej będą prezentować się listwy 10 centymetrowe. Wysokie listwy przypodłogowe w kolorze podłogi optycznie powiększą nam powierzchnię podłogi, natomiast jeżeli będziemy chcieli optycznie skrócić ścianę, warto zastosować wysokie listwy kontrastujące ze ścianą. Jeżeli nie wiem jakie listwy dobrać, te wskazówki na pewno pomogą:
- Listwa przypodłogowa w takim samym kolorze jak podłoga lub o ton ciemniejsza
- Listwa przypodłogowa w kolorze ściany
- Listwa przypodłogowa w kolorze mebli
- Listwa przypodłogowa w kolorze okien i drzwi
Zapraszamy do kontaktu w razie pytań, chętnie doradzimy. Panele i podłogi Kielce.
Funkcje listew przypodłogowych
Listwy przypodłogowe mogą pełnić kilka funkcji.
Funkcja estetyczna – może bardzo istotnie zmienić nasze wnętrze i podnieść jego walory wizualne. Może podkreślić również stylistykę całego wnętrza, zapewnia eleganckie wykończenie podłogi.
Funkcja ochronna – chroni ścianę przed zabrudzeniem podczas mycia czy uszkodzeniem podczas np. odkurzania.
Funkcja kryjąca – za listwami przypodłogowymi możemy przeprowadzić przewody elektryczne i ukryć je w sposób zupełnie nie widoczny dla oka. Zakrywa również szczelinę dylatacyjną podłogi. Jest to szczelina, pomiędzy ścianą a podłogą. Wygląda mało estetycznie ale jest niezbędna gdyż podłoga np. drewniana musi mieć miejsca na „pracę” kurczenie i rozkurczanie materiału to rzecz naturalna. W tym przypadku możemy również mówić o funkcji estetycznej.
Rodzaje listew przypodłogowych i materiały z jakich są wykonane
Tak naprawdę na rynku możemy znaleźć trzy rodzaje listew przypodłogowych, są to cokoły, listwy profilowe i listwy chowane w ścianie.
Cokoły montowane są bezpośrednio do ściany i mają pełny przekrój. Występują w różnej stylistyce od mocno zdobionych, frezowanych, pogrubionych w dolnej części po tych o prostym przekroju.
Profilowe służą do ukrycia kabli w przestrzeni. Mogą być nieco grubsze.
Chowane w ścianie nadadzą bardzo nowoczesny wygląd wnętrzu. Dzięki aluminiowym profilom możemy zlicować listwę za ścianą.
Jeżeli chodzi o materiał z jakiego wykonane są listwy przypodłogowe to tu już mamy większy wybór.
Drewniane – bardzo eleganckie i dość drogie, ale jest dużą możliwość wyboru wzorów. Mogą być z litego drewna bądź z drewna pokrytego fornirem.
MDF – bardzo duży wybór wzorów oraz bardzo przystępna cena. Wadą jest słaba odporność na wodę. Występują w wersji lakierowanej, laminowanej i fornirowane
Poliuretan – elastyczny i bardzo trwały materiał i co ważne bardzo odporny na wilgoć. Dość wysoka cena, bardzo duży wybór wzorów. Występują w wersji twardej lub flex (giętkie).
Metalowe – mało popularne, super trwałe z nowoczesnym wyglądem. Metalowe listwy pozwalają na montaż zlicowany ze ścianą. Występują w wersji aluminiowej i ze stali nierdzewnej
PVC – najtańsze listwy na rynku. Są dostępne w różnych wzorach i kolorach.